Pedodonti

Pedodonti

Muayene

Bebeklerin dişleri ağızda çıkmaya başladığında hekim muayenesine gidilerek bebek ağız-diş sağlığı ve bakımı hakkında bilgi alınmalı, nelere dikkat edilmesi gerektiği öğrenilmelidir. Diş sürmesinde gecikme olursa bunun nedenleri araştırılmalı herhangi bir genel sağlık problemi ile ilişkili olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Flor uygulama

Çocuklarda dişlerin çürüğe karşı daha dayanıklı olabilmesi için diş yüzeyine flor uygulama yapılır ancak her çocuğa flor uygulanması gerekli değildir. Bunun gerekliliğine hekim karar verir. Bu kararda çocuğun genetik özellikleri, yeme alışkanlıkları, hijyen alışkanları ve yaşadığı bölge ( bazı bölgelerin suyu zaten fazla florlu olabilir) gibi faktörler etkili olur.

Fissür koruyucu (sealent)

Dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki girintili bölegeler temizleme açısından zorluk yaratıp çürüklere neden olabilir. Özellikle bazı çocukların dişlerinde bu fissür adını verdiğimiz çizgi şeklindeki girintiler çok derin olup çürümeyi hızlandırabilir. Böyle durumlarda dişte hiçbir aşındırma yapmadan ince ve akışkan kıvamdaki özel bir dolgu maddesi ile bu oyuklar doldurularak temizlenmesi kolay bölgeler oluşturulur ve çürüme engellenmiş olur.

Dolgu

Süt dişlerine de daimi dişler gibi çürüdüğünde dolgu yapılmalıdır. Süt dişlerindeki çürükler de enfeksiyona yol açabilir ve alttaki daimi dişin sağlığını ve ya çocuğun genel sağlığını etkileyebilir. Süt dişlerinin çekilmesi durumunda ise daimi idişlerin çıkmasında sorunlar oluşabilir, çapraşıklıklar oluşabilir. Bu gibi durumlarda yer tutucu yapılmalıdır.

Amputasyon/ kanal tedavisi

Yetişkinlerde olduğu gibi gerekli olduğunda çocuklarda da amputasyon ve kanal tedavileri uygulanarak dişteki ağrının geçmesi ve tedavi edilmesi sağlanır.

Yer tutucu

Süt dişleri çekildiğinde yer tutucu yapılarak alttan gelen daimi dişin uygun yerden doğru pozisyonda çıkması sağlanır. Aksi durumda daimi dişler diğer dişlerin eğilmesine bağlı olarak gömülü kalabilir ve ya çapraşıklıklar oluşabilir. Eksik dişlerin sayısına göre yer tutucular sabit ve ya hareketli olur.