Protez

Protez

Protez

Kabaca vücuda dışardan ilave edilen her yapıya protez deriz (kol protezi, göğüs protezi, diş protezi vb.) Eksik dişlerin ve dokuların, çiğneme fonksiyonlarını, konuşmaya katkılarını ve estetiğini iade ederken mevcut dokuların da sağlığının korunmasına yardımcı olmak üzere diş protezleri yapılır. Bir porselen lamina da implant üstü kaplama da gece plağı da protez çeşididir. Protezleri sabit, hareketli, implant üstü protezler ve plaklar olarak dört grup altında inceleyebiliriz.

Sabit protezler

Porselen lamina/ yaprak porselen

Bazı durumlarda dişte hiç bir törpüleme işlemi yapılmadan bazı durumlarda ise 0,3 mm kadar törpüleme yapıldıktan sonra ölçü alınarak laboratuarda kişiye özel olarak hazırlanan tırnak kalınlığında porselenden oluşan özel estetik tedavi seçneğidir. Diş uyuşturulmaya ihtiyaç duyulmayan bu tedavi ile dişler istenilen görünüme kavuşturulabilir. Çok ince bir tabaka porselenden yapıldığı için maksimum estetik sağlanır.

Tam seramik sistemler

porselenin altında hiçbir destek materyali olmadığı için çok yüksek estetik sağlar. laminalar ile kıyaslandığında dişte biraz daha fazla aşındırma yapmak gerekir. Ancak özellikle çürüğe yatkın ağızlarda ve diş diziliminin çok düzensiz olduğu vakalarda ve daha önceden kaplama bulunan dişlerde tam seramikler tercih edilmektedir.

Zirkonyum destekli kaplamalar- köprüler

zirkonyum dediğimiz beyaz renkli blokların bilgisayar ortamında yapılan planlamaya göre üretilerek hazırlandığı bu sistemler özellikle kanal tedavisi nedeniyle morarmış dişlerin kaplanmasında tercih edeilmektedir.

Metal destekli porselenler- köprüler

kobalt krom alaşımından elde edilen destek tabakasının üzerine porselen kaplanması ile elde edilir. Eski sistemlerde bu kaplamalar elde üretilirken günümüzde bilgisayar ve lazer destekli olarak metal kısım el değmeden üretilebilmekte böylece hata payı azaltılmaktadır. Bu kaplamalar daha çok uzun dişsiz alanların varlığında ve parafonksiyonel alışkanlıkları olanlarda tercih edilmekte iken, ekonomik olarak da daha uygun olması tercih sebebi olabilmektedir. Ancak diş eti hizasında grimsi yansımalar oluşabildiği için özellikle gummy smile (gülme sırasında diş etlerinin fazla görünmesi) durumlarında tercih edilmemektedir.

Hareketli protezler

İskeletli parsiyel protez

Kancalar yardımıyla dişlerden ve yumuşak dokudan destek alarak ağız içindeki eksik dişleri tamamlayan takıp- çıkarılan protezlerdir.

Deflex protez

İskeletli parsiyel protezde metal olan kısımlarında diş eti ve diş rengindeki materyallerden üretildiği protez çeşididir. Metal kancaların görünmesine bağlı estetik kaygıları ortadan kaldırır. Ayrıca allerji sorunu olan biraylerde de metal içermediği için tercih edilebilmektedir.

Hassas tutuculu ( çıtçıtlı) protez

Proteze komşu bölgedeki dişlere kaplama yapılıp bunlar üzerine ufak tutucu parçalar yerleştirlmesi ile protezin bu parçaya kilitlenmesini sağlayan protez çeşididir. Kancalar olmadığı için estetik çok daha iyidir, ayrıca tutucular protezin kancalı proteze göre daha sıkı durmasını sağlar.

Overdenture

Ağızda kalan dişler küçültülüp protezin bu dişlerin üzerine oturması sağlanır. Dışardan hiçbir bağlayıcı parça görünmez. Protezin tutuculuğu ağızdaki dişlerden sağlandığı için hhareket etmesi engellenmişş olur.

Tam protez

Hiç dişi olamayan hastalara yapılan protez çeşididir.

İmplant üstü protezler

Tek implant üstü kaplama: eksik olan tek dişinizin yerine yapılır. Köprüde yapılan bir önden bir arkadan diş törpüleme işlemine gerek kalmaz, böylece diğer dişlerinizin orjinal halini korumuş olursunuz.

İmplant üstü köprü:Eksik olan her bir diş için ayrı bir implant gerekmez. Eğer yan yana üç dişiniz eksik ise iki implant yapıp üzerine üçlü diş yapılabilir. Ya da alt çeneniz tamamen dişsizse 6 implant yapıp üzerine bütün dişlerinizi yerine koyacak şekilde sabit bir köprü yapılabilir.

All-on-four Üst çenede sinüslerin fazla sarktığı durumlarda ekstra sinüs lift işleminden kaçınmak için 4 implant yerleştirildikten sonra üzerine bütün dişlerin yerleştirildiği güncel tedavi seçeneğidir.

Hibrit protez: yumuşak doku kaybının fazla olduğu durumlarda dişe ilave olarak dişeti bölgesininde ilavesine olanak sağlayan, daha yüksek estetiğin sağlanabildiği, gerektiğinde diş hekimi tarafından çıkarılabilen sabit implant üstü tedavi seçneğidir.

Overdenture hiç dişsiz hastalarda implant sayısını azaltıp protez konforunu artırmak için yapılan 2 ve ya 4 implant üzerine oturan protezlerdir.

Plaklar

Yumuşak Gece plağı- diş sıkma apareyi- gece koruyucu

Diş sıkan ve ya gıcırdatan bireylerde dişlerin aşınmasını diş çevre dokularına fazla yüklerin gelmesini ve temporomandibular eklem rahatsızlıklarını önlemede kullanılan en basit yöntemdir. Botoxla kombine edilerek kullanılabilir. Dişinizden elde edilen model üzerinde size özel silikon bir plak hazırlanır. Dişlerin üzerine geçirerek kullanılır ve oynamaz. İstediğiniz zaman kendiniz takıp çıkartabilirsiniz. Özellikle gece takmanız tavsiye edilir.

Sert Gece Plağı- okluzal splint

Eklem rahatsızlıklarının da eklendiği diş sıkma durumlarında kullanılan sert akrilikten kişiye özel olarak hazırlanan apareylerdir.

Horlama protezi

Horlamanın tedavisi için günümüzde 3 tedavi yöntemi bulunmaktadır: bunlar kulak burun boğaz uzmanları tarafından yapılan cerrahi uygulamalar, CPAP maskesi ve protez uzmanları tarafından yapılan horlama protezleridir. Horlama protezleri  doktorunuz tarafından alınan ölçüler üzerinde hazırlanır ve ağızdan ölçü almak dışında hiçbir işlem yapılmaz. Yani dişlerinize hiç dokunmadan zarar vermeden yapılır. Hazırlanan protez geceleri dişlerinizin zerine geçirilerek takılır ve alt çenenizi ileriye doğru yönlendirdiği için sarkmış dokuların tekrar gergin hale gelmesini sağlayarak soluk yolunu açar ve horlama ve uyku apnesini engeller.