Ortodonti

Ortodonti

Alışkanlık kırıcı (bıraktırıcı) aparey

Çocuklarda parmak emme, dudak ısırma gibi alışkanlıkları bıraktırmak amacıyla hazırlanıp dişlere takılan apareylerdir.

Metal braketli tedavi

Metal küçük kutucukların diş yüzeyine takılarak dişleri diziliminin sağlandığı tedavidir. Küçük metal kutucuklar dışardan farkedilir ancak bu şekilde tedavi hızlı ve daha düşük maliyetli olur. İstenirse lastikler değişik renklerde kullanılabilir.

Seramik braketli tedavi

Ortodontik tedavide alışık olduğumuz metal braketlerin yerine diş renginde seramik braketler takılarak dışardan bakan birinin tel taktığınızı farketmemesini sağlar.

Lingual ortodontik tedavi

Bu yöntemde braketler dişin iç tarafına takılır. Dışardan bakıldığında ağızda hiçbirşey görünmez. Bu yöntemin en büyük avantajı estetik olarak sizi rahatsız etmemesidir ancak her hastaya uygulanamaz, diş yapınızın bu tedavi için uygun olması gerekir. Bu tedavinin maliyeti önden takılan braketli tedavilere göre daha yüksektir.

Şeffaf plaklarla ortodonti

Dişlerinizden alınan ölçü bilgisayar ortamına aktarılarak tedavi planlaması yapılır ve yapılan planlamaya göre şeffaf plaklar üretilir. Bu plaklar belirli aralıklarla değiştirilerek dişlerin istediğimiz yerlere gelmesi sağlanır. Plaklar dişleri temizlerken ağızdan kolaylıkla çıkarılıp takılabilir. Dışardan farkedilmez. Bu tedavide hastanın plaklarını düzenli olarak kullanması çok önemlidir.