Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Estetik diş hekimliği gülüşe odaklanır. Gülüş dizaynı diş beyazlatma, estetik dolgular, kompozit bonding, porselen lamina, zirkonyum kaplama, diş beyazlatma, pembe estetik uygulamaları gibi birbirini tamalayan diş tedavilerini ve gerekli durumlarda botoksun hastaya belirli bir plan dahilinde uygulanmasını içerir. Diş rengini, boyutunu, şeklini, ışık geçirgenliğini, dişlerin birbirine göre ilişkilerini, diş ve dişeti birleşimindeki estetiği hastanın kişisel özelliklerine uygun bir harmoni içinde sağlayan tedavi konseptidir. Bu tedavi konsepti ile yüzün alt 1/3 kısmındaki yani burun altındaki görünüm değiştirilip estetik en üst seviyeye taşınmaya çalışırken dişlerin fonksiyon ve sağlığından ödün vermemek en önemli kuralımızdır.

Diş beyazlatma

dişlerinizde lekeleriniz yok ancak diş renginiz koyu ise ve genel olarak dişlerinizin şeklinden memnun iseniz sadece diş beyazlatma ile diş estetiğinizi geliştirebilirsiniz. Ancak eğer ki, ön dişlerinizde kaplama veya dolgularınız var ise bunların beyazlatma işleminden etkilenmeyeceğini göz önünde bulundurarak onların da beyazlatma işleminden sonra yenilenmesini planlamalısınız.

Mölleme

Dişinizde fazla sivri yada uzun görünen kısımların hafifçe aşındırılarak daha hoş görünmesini sağladığımız yöntemdir.

Estetik dolgular/ kompozit bonding

Dişte yapılan basit hazırlık işlemlerinin ardından çürük, kırık veya başka nedenlerle oluşmuş olan boşlukların ve eksikliklerin diş renginde ve dişe benzer ışık geçirgenliğindeki dolgu maddeleri ile doldurulup estetiğin düzeltilmesini sağlayan dolgulardır. Diastemalı dişlerin arasının kapatılmasında, dişin ön yüzeyinin estetiğini düzeltmek için kullanıldığında ve ya diş boyunun uzatılmasında kullanıldığında kompozit bonding olarak da isimlendirilmektedir.

Porselen lamina/ yaprak porselen

Bazı durumlarda dişte hiç bir törpüleme işlemi yapılmadan bazı durumlarda ise 0,3 mm kadar törpüleme yapıldıktan sonra ölçü alınarak laboratuarda kişiye özel olarak hazırlanan tırnak kalınlığında porselenden oluşan özel estetik tedavi seçneğidir. Diş uyuşturulmaya ihtiyaç duyulmayan bu tedavi ile dişler istenilen görünüme kavuşturulabilir. Çok ince bir tabaka porselenden yapıldığı için maksimum estetik sağlanır.

Tam seramik sistemler

Porselenin altında hiçbir destek materyali olmadığı için çok yüksek estetik sağlar. Laminalar ile kıyaslandığında dişte biraz daha fazla aşındırma yapmak gerekir. Ancak özellikle çürüğe yatkın ağızlarda ve diş diziliminin çok düzensiz olduğu vakalarda ve daha önceden kaplama bulunan dişlerde tam seramikler tercih edilmektedir.

Zirkonyum destekli kaplamalar

Zirkonyum dediğimiz beyaz renkli blokların bilgisayar ortamında yapılan planlamaya göre üretilerek hazırlandığı bu sistemler özellikle kanal tedavisi nedeniyle morarmış dişlerin kaplanmasında tercih edeilmektedir.

Metal destekli porselenler

Kobalt krom alaşımından elde edilen destek tabakasının üzerine porselen kaplanması ile elde edilir. Eski sistemlerde bu kaplamalar elde üretilirken günümüzde bilgisayar ve lazer destekli olarak metal kısım el değmeden üretilebilmekte böylece hata payı azaltılmaktadır. Bu kaplamalar daha çok uzun dişsiz alanların varlığında ve parafonksiyonel alışkanlıkları olanlarda tercih edilmekte iken, ekonomik olarak da daha uygun olması tercih sebebi olabilmektedir. Ancak diş eti hizasında grimsi yansımalar oluşabildiği için özellikle gummy smile (gülme sırasında diş etlerinin fazla görünmesi) durumlarında tercih edilmemektedir.

Pembe estetik

Dişetlerinizin dişler ve dudaklarınızla uyum içinde olması için yapılan işlemleri içerir. Sağlıklı ve doğru konumlanmış diş etleri dişlerinizin daha güzel görünmesini sağlayacaktır.

 

Tedavi seçeneklerimiz hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için 0312 439 38 39 numaralı telefonlarımızı arayabilirsiniz.