Endodonti

Endodonti

Endodonti- restoratif tedavi

Endodonti, diş pulpasına kadar ilerlemiş olan problemler ile ilgilenen ve tedavisini yapan diş hekimliği dalıdır. Bu tedavilerin başında kanal tedavisi yer alır. Kanal tedavisi yaparken dişin pulpa dokusu çıkartılıp, temizlenen kanalın içi özel dolgu maddeleri ile doldurulur. Kanal tedavisi tamamlanan dişin ağız içinde kalan kısmının durumuna göre restoratif(dolgu) veya protetik (kaplama, köprü vb.) tedavisi yapılır.

Restoratif tedavi

Dişin eksik kısımlarının kompozit ve ya amalgam dolgu maddesi ile doldurulması işlemidir. Kompozit dolgular diş renginde olup dışardan bakıldığında diğer dişlerinizden ayırt edilmeyecek kadar estetik sonuçalr verir. Amalgam dediğimiz gümüş renkli dolgular dezavantajları nedeniyle günümüzde pek tercih edilmemektedir.

İnlay- onlay

Dişteki madde kaybının fazla olduğu durumlarda tercih edilebilen dişinize özel olarak laboratuar ortamında porselen ve ya kompozitten hazırlanarak dişinize yapıştırılan dolgu çeşididir.

Kron (kaplama)

Dişteki madde kaybı fazla olduğunda tercih edilebilen tedavi seçeneğidir. Metal destekli porselen, zirkonyum ve ya tam seramik kaplamalardan kişiye uygun olanı tercih edilir.

Tedavi seçeneklerimiz hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için 0312 439 38 39 numaralı telefonlarımızı arayabilirsiniz.